MAS Region Kunětické hory

 
en 

Menu

Staré Ždánice

Obec Staré Ždánice vznikla ve 14. století. Byla rodným sídlem vladyků ze Ždánic. Pověst praví, že Ždánice stávaly dříve na rybníku Oplatil. Dominantou je kostel sv. Václava z r. 1336. Obec se nachází 12 km od Pardubic na silnici III/333 Lázně Bohdaneč - Hradec Králové. V erbu obce je černý kohout pod korunou lípy, tento erb byl znakem vladyků ze Ždánic.

V obci je základní škola I.-4. ročník a mateřská škola. V roce 1997 byla obec plynofikována. V její blízkosti jsou velké vodní plochy písníků Oplatil, které slouží jako zásobárna pitné vody pro okres Pardubice a další okresy. V roce 2001 došlo k zahájení výstavby vodovodu.

Aktivními složkami jsou TJ Sokol fotbalový oddíl a Sbor dobrovolných hasičů. Tradiční májovou oslavou jsou Staročeské máje; krojovaní mládenci a dívky tančí pod "Májkou" českou besedu. V obci je pro sportovní vyžití mládeže fotbalové hřiště, hřiště na tenis, volejbal, košíkovou.

Obec má 200 popisných čísel a 572 trvale bydlících občanů, některé domy slouží jako rekreační chalupy, což prezentuje výhodnou polohu obce. V obci je opravna automobilů, prodejna potravin, pošta, velkoobchod Exver, firma Kastex, letištní klub, výroba motorových regal, pohostinství M-Club, středisko zem. družstva Klas Křičeň a několik soukromě hospodařících zemědělců.

Mezi památky obce Staré Ždánice patří cenný raně gotický kostel sv. Václava, přestavěný pozdně goticky (cimbuří a zděná helmice věže) a později opravovaný.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 50° 7´ 30.00¨
  • Východní délka: 15° 43´ 0.00¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 225.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 17.09.2004 v 00:00 hodin

Aktuality

Festival chutí, vůní a řemesel na pardubickém zámk ...
V sobotu 10. srpna bude pardubický zámek hostit již 4. ročník Festivalu chutí, vůní a řemesel. Akce proběhne na nádvoří zámku od 13:30 do 20:00 hodin. Na návštěvníky čeká bohatá nabídka regionálních produktů Kraje Pernštejnů, Železných hor a dalších ... [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 06.08.2019]

Trio, které pomáhá – nominujte dobrovolníky, nezis ...
Máte ve svém okolí člověka, který bez nároku na odměnu pomáhá ostatním? Vážíte si prospěšné práce neziskových organizací? Nebo znáte firmu, která podporuje dobročinné projekty? Už po deváté máte jedinečnou příležitost nominovat na ocenění dobrovolník ... [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 05.08.2019]

Festival chutí, vůní a řemesel 2019
Již 4. ročník oblíbené akce na nádvoří pardubického zámku! [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 17.07.2019]

Rozšířené vyhledávání