MAS Region Kunětické hory

 
en 

Menu

Mimoň

Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa v podhůří Lužických hor v malebné Ralské pahorkatině. Protéká jim jeden z přítoků Labe - řeka Ploučnice a Panenský potok. Je obklopeno bohatými smíšenými lesy a překrásnými meandry řeky Ploučnice.

Počátky města jsou spojené s procházející kupeckou cestou, zvanou "Záhošťská" a s majiteli nedalekého strážského panství - Vartemberky. Od roku 1500 mimoňské panství postupně vlastnil rod Bieberštejnů, Müllnerů, Zeidlerů, Putzů a Hartigů.

Město se zapojuje do mezinárodní spolupráce v euroregionu Nisa, je členem mikroregionu Podralsko a má svá družební města v Polsku a SRN.

Dopravní spojení s ostatními městy má Mimoň vlakové a autobusové.

Mimoň leží na křižovatce několika rekreačních oblastí: Doksy a Máchovo jezero, oblast Lužických hor, město Zákupy se zámkem, bývalý vojenský prostor Ralsko s množství cyklostezek aj. V jeho nejbližším okolí se nachází zřícenina hradu Ralsko, průrva řeky Ploučnice, několik pískovcových útvarů (nejznámější jsou Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou) a přírodních rezervací (např. Hradčanské rybníky). Mimoňská oblast je vyhlášeným houbařským rájem.

Ve svém volném čase mají občané možnost využít některý ze spolků, sportovních klubů, zajít si na procházku či zarybařit do rozsáhlého zámeckého parku s jezírkem a ostrůvkem, navštívit fit-centrum, kino, nebo se věnovat turistice.

Ve městě je budova Domu kultury Ralsko a mětská knihovna s veřejným internetem. Pro předávání důležitých zpráv občanům využívá město měsíčník Mimoňský zpravodaj a vysílání lokálního TV Infokanálu.

Místní tradicí jsou oslavy Dne města v sobotu okolo 24. června.
Ve městě se koná každý rok několik pravidelných akcí, např. odemykání a zamykání řeky Ploučnice, Den dětí, Setkání vícemístných kol, vodácké soutěže, Pohádkový pochod pro děti, Studentský Majáles, turistická akce Hradčanské toulání aj.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 16.04.2004 v 09:58 hodin

Aktuality

Srpen v Železnohorském regionu
Ilustrační foto Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a ve Žďárci u Seče se chystají na konání další traktoriády. Rádi bychom vás v srpnu pozvali na tuto tradiční akci s bohatým doprovodným programem. Svoji návštěvou se přesvědčíte, že i na malé obci se dají ... [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 30.07.2021]

„Kruh zdraví“ od září v novém
Někteří z vás jistě zaznamenali, že alternativní jídelna „Kruh zdraví“ v Chrudimi je od počátku léta uzavřena. Důvodů k tomu bylo hned několik. Tečkou před důležitým rozhodnutím byl právě čas v době Covidu, který zasáhl mnohé z nás. Tento zlomový bod ... [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 21.07.2021]

Trvalkové záhony ve veřejném prostoru
Ilustrační foto Dne 14.7.2021 proběhl ve Slavkovicích odborný seminář na téma: trvalkové záhony ve veřejném prostoru obcí. [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 15.07.2021]

Rozšířené vyhledávání