MAS Region Kunětické hory

 
en 

Menu

Babice nad Svitavou

Babice nad Svitavou

Malebná obec Babice nad Svitavou leží uprostřed krásných lesů na Babické plošině, ve vzdálenosti asi 20 km severovýchodně od Brna.
Babická plošina se rozprostírá nad údolím Svitavy v lesích Moravského krasu v nadmořské výšce okolo 400 m.

Název vesnice pochází pravděpodobně od slovaneské bohyně dešťového mračna báby. Byla založena v souvislosti s těžbou železných rud, která je histroricky doložen až od roku 1556. Je jisté, že těžba, spíše povrchový sběr probíhal mnohem dříve podobně jako v Rudici. Po těžbě lze v okolí Babic nalézt četné pozůstatky, nejviditelnějším z nich je staré důlní dílo, dnes zvavé Malá Macocha.

Ve vesnici stojí původně gotický kostel sv. Jana Křtitele, který byl okolo roku 1765 přestavěn barokně. V obci je několik restaurací a obchůdků. Přes Babice nad Svitavou vedou turistické trasy do všech směrů po střední části Moravského krasu.

Babicemi prochází silnice ze Křtin do Kanic. Obec má i vlakovou zastávku, která se nachází v hlubokém údolí Svitavy a tvoří druhou část obce, kde se nachází i koupaliště a nemocnice.

Zřícenina babického hradu
Na ostrožně mezi údolím Křtinského potoka a údolím zvaným "Ve vaječníku" se nacházejí nepatrné zbytky neznámého středověkého hrádku. K této lokalitě neexistují žádné historické listiny. Dle dosavadních průzkumů lze usuzovat funkci tohoto opevnění v samém konci 13. století a ve století následujícím. Ke zřícenině se dostanete odbočením ze žluté turistické stezky Babice - Býčí skála.

Informace o této mapám a průvodcům neznámé zřícenině poskytl ochotně Jan Celý.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 49° 17´ 2.00¨
  • Východní délka: 16° 41´ 49.00¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 400.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kras.unas.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 31.08.2004 v 13:43 hodin

Aktuality

DUBEN v Železnohorském regionu
Dubnová pozvánka bude poznamenaná současnou světovou pandémií, které všichni čelíme a snažíme se s ní vyrovnat. I letošní Velikonoce budou trochu jiné, než na jaké jsme zvyklí. Přesto to jsou svátky jara, které přinesou radost dětem i dospělým. Únoro ... [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 01.04.2020]

MAS RKH: Pozvánka na seminář pro žadatele PRV - Vý ...
Dovolujeme si Vás informovat, že pro zájemce o podání žádosti o dotaci ve výzvě MAS č. 5 z PRV pořádá MAS Region Kunětické hory dne 2.4.2020 od 15:30 seminář. Kvůli nastalým podmínkám se seminář pro žadatele tentokrát uskuteční formou webináře, tedy ... [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 25.03.2020]

MAS RKH: Změna vyhlášených výzev MAS č. 11 a 12 z ...
Byly provedeny změny u 11.výzva MAS Region Kunětické hory-IROP-Bezpečnost-III a 12.výzva MAS Region Kunětické hory-IROP-Doprava-III z Integrovaného regionálního operačního programu. Tyto výzvy jsou vyhlášeny na základě Strategie komunitně vedeného mí ... [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 23.03.2020]

Rozšířené vyhledávání