MAS Region Kunětické hory

 
en 

Menu

Cyklotrasa Bílá Voda - Račí údolí - Žulová

Cyklotrasa Bílá Voda - Račí údolí - Žulová

Bílá Voda - Růženec - Javorník - Račí údolí - Hraničky - Skorošice -Žulová
Délka 52 km

Náročnost: poněkud obtížnější trasa vhodná pro trekkingová a horská kola vedoucí po severním hřbetu Rychlebských hor

Občerstvení: Bílá Voda, Javorník, Žulová

Bílá Voda je nejzazší obcí Javornického výběžku. Dominantou návsi je barokní piaristická kolej, která je domovem řádových sester. Na okraji Bílé Vody se nachází lichtenštejnský zámek obklopený zámeckým parkem. V zámku je psychiatrická a protialkoholní léčebna.

Údolím Bílého potoka vyrazíme do lesa. Zpočátku sledujeme zelenou značku a modrou cyklotrasu. V Hlubokém dole odbočíme vpravo a stoupáme lesní cestou kolem skal na úbočí vrchu Muflona a do sedla Růženec (KČT 6044). Lesní cesta přestává stoupat a po svazích Kraví hory dojedeme k místu U Tří lip,odkud nás opět provází zeleně značená cesta. Po ní se dostaneme až ke Kališti, odbočíme vlevo, kde po chvilce začíná silnice, která nás dovede do Javorníka.

Město Javorník, jehož střed je městskou památkovou zónou, se může pochlubit zámkem Jánský vrch se sbírkami dýmek, městským muzeem v domě skladatele Karla Ditterse nebo středověkým hřbitovním kostelem sv. Kříže, poblíž něhož se nacházejí zbytky tvrziště.
Z města se vydáme zpět do přírody. Modře značená cyklotrasa KČT 6044 nás dovede do romantického údolí Račího potoka, které je přírodní rezervací. Přírodní dominantou jsou Čertovy kazatelny, mohutné skalisko s výhledem, přístupné od Javorníka po červené pěší značce. Z historických zajímavostí uvidíme zříceniny hradů Rychleby a Pustého zámku. Mírně stoupáme po lesní cestě přes hřebe nad údolím potoka k rozcestí U Buku, kde se připojí cyklisté, kteří jeli přes údolím po silnici (zpočátku červená pěší turistická značka).
Odbočíme na žlutou značku, ale po několika okamžicích ji opustíme a terénní cyklotrasou KČT 6044 přijedeme do Nových Vilémovic. Vystoupáme do bývalé pastevecké osady Hraničky a údolím Vojtovického potoka klesáme do Nové Vésky a Vojtovic (KČT 6045), následují Petrovice a zemědělská obec Skorošice (KČT 6043), před válkou jedna z největších vesnic na Jesenicku a důležité výkupní středisko příze. Najdeme zde hodnotné kamenické práce ze žuly. Nedaleko se rozkládá opuštěný hadcový lom, jenž je zajímavou lokalitou s výskytem specifické flóry.

Ze Skorošic zamíříme cyklotrasou KČT 6043 do cílové obce Žulová, ležící na soutoku Vidnávky a Stříbrného potoka. Nejstarší památkou jsou zbytky hradu ze 13. století ve středu obce, jehož hradní věž se stala věží kostelní a s přístavbou slouží dodnes jako farní kostel sv. Josefa. V okolí je množství žulových lomů, podle nichž obec dostala jméno, na nedaleké Boží hoře stojí kostelík postavený ze žulových kvádrů a NPP Borový vrch, významná mineralogická lokalita.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 26.09.2003 v 12:26 hodin

Aktuality

SRPEN v Železnohorském regionu
A máme tu se srpnem druhou půlku prázdnin. Vybrali jsme pro vás dvě prázdninová zastavení. Jednu ostrou podívanou v Úherčicích, a i když je do Vánoc ještě daleko, do Horního Bradla můžete přijet obdivovat křehkou krásu. [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 30.07.2020]

Aktivně ke Štěstí
Chcete získat práci, co vás bude bavit? Nebo zahájit podnikání? [celý text] [MAS Region Kunětické hory, zveřejněno 30.07.2020]

Výjezdní pracovní seminář: obce, mikroregiony a MA ...
Jménem pana předsedy SO Za Letištěm – realizátor projektu RŠOV, VN KONZULT, s.r.o. a ve spolupráci s MAS Železnohorský region, z.s. si Vás dovolujeme pozvatu na tradiční výjezdní vzdělávací seminář. Tentokrát do České Kanady v termínu 16.-18.9.2020. ... [celý text] [MAS Železnohorský region, zveřejněno 09.07.2020]

Rozšířené vyhledávání