MAS Region Kunětické hory

 
en 

Menu

Aktuální informace Archeologického klubu v Příboře

Červenec 2007.
Již v roce 2006 vyšla velmi pěkná odborná publikace Neadertálci na Kotouči u Štramberka. Je "čtivá" i lidem, kteří se o archeologii hlouběji nezajímají. Její autor Dr. Petr Neruda věnoval jeden výtisk i předsedovi AK v Příboře. Ve své nové publikaci uvažuje P. Neruda také o neandertálských stanicích pod otevřeným nebem v Poodří a odvolává se na nálezy J. Diviše, které pocházejí z Bílova a Bílovce.
Poslední číslo publikace Archeologie Moravy a Slezska (2006) obsahuje mimo jiné i tři příspěvky J. Diviše s názvy: Stručné informace o archeologických lokalitách a nálezech v širším okolí Fulneku a Bílovce (objevy J. Diviše a D. Fryče v letech 1996 -2006), Postpaleolitické nálezy ze Stachovic a Bílova, okr. Nový Jičín, Nová paleolitická a neolitická lokalita u Velkých Albrechtic, okr. Nový Jičín.
XXVI. pravidelného setkání členů České archeologické společnosti, pobočky pro severní Moravu a Slezsko se konalo 26. května 2007 v Kopřivnici, v budově Muzea Fojtství. Tohoto setkání se zúčastnili také 3 členové výboru příborského AK. Prezentovali zde svoje nejnovější nálezy a informovali ostatní přítomné členy pobočky o svých objevech i akcích. Cyklus několika přednášek vědeckých, odborných a neprofesionálních arceologů obsahoval různá a zajímavá témata. Hovořilo se v nich například o nejnovějších objevech dokladů středověké těžby zlata na Českomoravské vrchovině nedaleko Zlatomlýnu u Opatova na říčce Brtnici, o výzkumech osídlení starší doby kamenné v Pomoraví a o výzkumu na okraji lomu v Hlinsku u Lipníku nad Bečvou, dále o těžbě a o zpracování železné rudy v Hostýnských vrších, o leteckém snímkování a dalším souvisejícím s archeologickým bádáním. Jiří Tichánek potvrdil uspořádání archeologické výstavy k 25. výročí založení pobočky. Práce na expozici v Muzeu Fojtství se začnou v 2. týdnu měsíce září. V závěru setkání se zástupci AK v Příboře dohodli s přítomnými vědeckými pracovníky z Archeologického ústavu ČSAV/AV ČR v Brně na další spolupráci.
Dne 29.6.2007 navštívili předsedu AK v Příboře archeologové z uvedené instituce. PhDr. Lubomír Šebela, CSc. a Ing. Ph.D. Petr Škrdla si prohlédli archeologickou sbírku J. Diviše a potom jim bylo zapůjčeno asi 20 vyžádaných archeologických předmětů za účelem jejich nakreslení a dokumentace. Jednalo se o nálezy štípaných a hlazených sekerek, hrotů šípů typu Štramberk - Krnov a dalších kamenných artefaktů z okolí Příbora, Kopřivnice a Bílovce.
V měsíci červnu letošního roku získal autor tohoto příspěvku kopii magisterské diplomové práce. Mgr. Radky Jelínkové, která nedávno úspěšně ukončila studium archeologie na Slezské univerzitě v Opavě. Její rozsáhlé a podrobné dílo s názvem Paleolitické nálezy z území bývalých soudních okresů Bílovec, Fulnek a Klimkovice je provedeno velmi pečlivě a fundovaně. Práce obsahuje mimo jiné početné fotografie, mapky archeologických lokalit a asi přes 400 nákresů kamenných štípaných nástrojů a jader. Ve své diplomové práci se R. Jelínková opírá především o nálezy paleolitických kamenných štípaných nástrojů J. Diviše a D. Fryče. Příborští neprofesionální archeologové zapůjčili ke zpracování R. Jelínkové více než 1500 kamenných předmětů a se svými objevenými archeologickými lokalitami v širším okolí Bílovce i Fulneku ji seznámili také v terénu. Uvedená práce je vědeckým přínosem, nemohla by vzniknout bez archeologických objevů a nálezů těchto členů AK, za tím leží stovky hodin spojené s povrchovými průzkumy sledovaných regionů. Výsledkem této časově náročné činnosti členů AK jsou objevy 11 stanic ze starší doby kamenné, vyhodnocených na základě 11 kolekcí štípané industrie vyhledaných na Bílovecku a Fulnecku. Interpretace jednotlivých kolekcí R. Jelínkovou je v souladu s názorem autora tohoto příspěvku na časové a kulturní zařazení. Jedná se o kamenné štípané nástroje pocházející ze starého paleolitu (Radotín u Bílovce - Horní lokalita), ze středního paleolitu (většina bíloveckých lokalit) a z počátku mladého paleolitu s doloženými kulturami szeletienu (bílovecké lokality) a aurignacienu (Stachovice).
Významný objevitelský přínos předsedy a místopředsedy AK v Příboře spočívá nejen ve velkém počtu nově objevených mladopaleolitických a středopaleolitických stanic, ale především v bohatství získaného materiálu kamenné štípané industrie. Vždyť za posledních 10 let vyhledali příborští neprofesionální archeologové povrchovými sběry řádově 20 krát vice kusů štípané mladopaleolitické industrie z Bílovecka a Fulnecka, než ostatní badatelé z celého okresu Nový Jičín do roku 1996.

Předseda AK v Příboře Jan Diviš

DALŠÍ INFORMACE: Archeologický klub Příbor
Zveřejněno 19.07.2007 v 14:07 hodin

Aktuality

Rozšířené vyhledávání